Kalendarium wydarzeń

 
Październik 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

W rawskim „Emdeku”: O chorobach z… tłuszczykiem

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Po raz drugi w ostatnim czasie, przewodniczący Delegatury Skierniewickiej OIL w Łodzi - Robert Filipczak, wraz burmistrzem Rawy Mazowieckiej - Dariuszem Misztalem, zaprosili mieszkańców tego miasta do sali widowiskowej MDK na spotkanie, którego celem było popularyzowanie zdrowego trybu życia. Pierwsza impreza z cyklu „Lekarze miastu - przede wszystkim kultura Doktorze” odbyła się w końcu listopada minionego roku, a poświęcona została szkodliwości palenia tytoniu. Kolejna, zatytułowana „Otyłość - rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i urody”, miała miejsce w poniedziałek 6 lutego br.

 

Prelegent, internista z Rawy Mazowieckiej  - Witold Szymański przestrzegał słuchaczy przed zgubnymi skutkami nadmiernej tuszy, a nawet nadwagi, gdyż każdy nadprogramowy kilogram masy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób, jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic, zawał serca, udar mózgu, zwyrodnienia stawów itp. Doktor  przedstawił słuchaczom mierniki służące do obliczania zalecanej wagi (np. wskaźnik BMI - Indeks Masy Ciała), czy pozwalające na dokładne określenie typu sylwetki (otyłość brzuszna, bądź udowa), gdyż ich znajomość pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji.

- Nie ma innego sposobu na utrzymanie właściwej sylwetki lub pozbycie się zbędnego tłuszczyku, jeśli jest to konieczne, jak zbilansowana dieta i aktywny tryb życia - przekonywał, a wskazując na swoją sylwetkę przyznawał: - Wiem, że zachowanie odpowiedniego reżimu żywieniowego i ćwiczeń fizycznych nie jest łatwe, ale konieczne, gdyż nie ma cudownych tabletek na odchudzanie. A jeśli ktoś już ma problem ze znaczną otyłością, powinien zwrócić się do lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni specjalistycznej, gdzie lekarze są w stanie złu zaradzić.

Niestety, statystyki są powalające. Polacy doszlusowali do najgrubszych narodów w Europie. Z raportów opublikowanych ostatnio wynika, że nadwagę lub otyłość ma aż 64 proc. polskich mężczyzn oraz 46 proc. kobiet. Wyprzedzają nas Maltańczycy, Czesi, Słoweńcy, Grecy, Łotysze i Węgrzy, ale daleko nam do Francuzów, Belgów, Austriaków, czy Szwajcarów, gdzie osób z nadwagą jest najmniej. Tymczasem to nie tylko indywidualny problem, ale również społeczny i ekonomiczny. Jak obliczyli Amerykanie, leczenie grubasów kosztuje o prawie 30% mniej niż osób z prawidłową masą ciała, do tego dochodzą koszty ich mniejszej wydajności pracy, zwolnień chorobowych, a wreszcie świadczeń rentowych.

Po wykładzie, nadszedł czas na zapowiedziany w programie występ  Kabaretu Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi o wdzięcznej nazwie „Bąk”. „Prawdziwi lekarze różnych specjalności” - jak zapowiedział występ grupy jej reżyser, Janusz Wiśnioch - bawili publiczność skeczami, przedstawiającymi scenki rodzajowe z życia środowiska medycznego (ale nie tylko), które pacjenci zwykle oglądają, będąc z… drugiej strony. Z kolei trzech urologów z jednego oddziału, stanowiących zespół gitarzystów, wraz z solistką - Justyną Dłubek  (atrakcyjną panią nefrolog), zaprezentowali wysoki poziom muzyczno - wokalnych  możliwości lekarzy, a stomatolog Teresa Sadłecka-Pawlak dała popis stepowania. To była wspaniała dawka zabawy i humoru…

Trudno powiedzieć, czy to temat prelekcji, czy występ lekarskiego kabaretu, ale lutowe spotkanie pn. „Lekarze - miastu” w rawskim „Emdeku” zgromadziło dwa razy tyle publiczności, jak w listopadzie. W sumie przyszła w ten poniedziałkowy, mroźny wieczór prawie setka osób. Jest nadzieja, że kolejna impreza z tego cyklu przyciągnie jeszcze więcej widzów. Zapraszamy!

Nina Smoleń

Data dodania: 22 luty 2017

Nasze serwisy