Kalendarium wydarzeń

 
Maj 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
27
28
29
30
31

Kategorie

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
z dnia 2 października 2018 roku

                                              

w sprawie praktyk pracodawców zatrudniających lekarzy, polegających na niezgodnymz prawem oraz kodeksem etyki lekarskiej rozszerzaniu obowiązków pracowniczych lekarzy

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej uznaje za niedopuszczalne wszelkie działania prawne i faktyczne pracodawców, które stanowią próbę zmuszenia lekarzy do wykonywania dodatkowych obowiązków pracowniczych w sposób sprzeczny z prawem jak również kodeksem etyki lekarskiej.

Pracodawcy przy zmianach treści stosunku pracy z lekarzami oprócz troski o wymogi formalne i zgodność proponowanej zmiany obowiązków pracowniczych z kodeksem pracy winni uwzględniać dodatkowe wymogi. Pod pojęciem kwalifikacji pracownika winno się rozumieć nie tylko jego formalne wykształcenie, posiadane specjalizacje oraz doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Dlatego też, nie może uzyskać akceptacji działanie pracodawców zmuszające lekarzy do wykonywania czynności zawodowych niezgodnie z posiadaną specjalizacją, sprzecznych    z długoletnim doświadczeniem i umiejętnościami, np. poprzez zobowiązanie lekarzy do pracy    w SOR, którzy nigdy nie mieli takiej praktyki i doświadczenia.

Takie działania pracodawców są bardzo niebezpieczne. Bowiem w pierwszej kolejności narażają pacjentów na uzyskanie świadczeń zdrowotnych na znacznie niższym niż oczekiwany poziomie.

Po drugie zmuszanie lekarzy do udzielania świadczeń zdrowotnych poza zakresem specjalizacji jest sprzeczne z art. 10 Kodeksu Etyki Lekarskiej na podstawie, którego lekarz nie może wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe, a jeśli zakres tych czynności przewyższa umiejętności lekarza, wówczas winien on powstrzymać się od udzielania świadczeń zdrowotnych i zwrócić do bardziej doświadczonego kolegi.

Po trzecie, praca lekarza poza zakresem specjalizacji wywołuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu medycznego i naraża pracujących w ten sposób lekarza na odpowiedzialność karną na podstawie art. 160 kk.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi rozumie braki kadrowe, które mogą być powodem podejmowania takich działań przez część pracodawców,  jednakże w jej ocenie należy szukać alternatywnych rozwiązań, które nie będą powodowały negatywnych skutków u pacjentów i lekarzy.

  

Sekretarz  Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi 

lek. Mateusz Kowalczyk 

  

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł R. Czekalski

Data dodania: 4 Październik 2018

Najnowsze wpisy

20 Maj 2019

 Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi organizuje  konferencję doskonalącą pt.

„DZIESIĄTE ŁÓDZKIE  SPOTKANIA  STOMATOLOGICZNE”                                                                                                                                                                                                             

Konferencja odbędzie się w terminie 27-29 września 2019 r. w Hotelu Wodnik  w Słoku k/Bełchatowa http://www.hotel-wodnik.com.pl ( mapka dojazdowa)

20 Maj 2019

Impreza rodzinna z okazji Dnia Dziecka - 2 czerwca 2019 roku (niedziela) w godzinach 11 - 14

 


17 Maj 2019

Komisja Sportu, Kultury i Turystyki DRL zaprasza wszystkich sympatyków sportu do wzięcia aktywnego udziału w Mistrzostwach Polski Lekarzy w Biegu Alpejskim, które odbędą się 11 sierpnia 2019 r. (niedziela) w Ludwikowicach Kłodzkich, w ramach 10. Biegu na Wielką Sowę.

*Bieg rozegrany zostanie w stylu alpejskim (pod górę). Dystans – 9,6 km. Suma przewyższeń – 600 m.

Zapisy:

Nasze serwisy