Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Stanowisko Nr 5/VIII/2019

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi  stanowczo sprzeciwia się  propozycji  zapisania 

w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty  oraz niektórych innych ustaw z 31.05.2019r.  różnych mechanizmów skracających i spłycających proces kształcenia lekarzy specjalistów.

W projekcie ustawy zapisano umożliwienie zdawania obowiązkowego Państwowego Egzaminu Modułowego już  po pierwszym roku szkolenia.  Jego pozytywny wynik pozwoli kształcącym się lekarzom na podjęcie pracy na stanowisku lekarza specjalisty w otwartym lecznictwie  oraz  prowadzenie nadzoru nad pracą i kształceniem lekarzy stażystów. Nadanie tak dużych uprawnień  lekarzom, którzy zdali ten egzamin spowoduje, że lekarz, który otrzymał dyplom, odbył jeden rok stażu i pierwszy rok  kształcenia specjalizacyjnego będzie mógł samodzielnie decydować o zdrowiu i  życiu pacjenta. Lekarz ten  będzie  mógł konsultować np. lekarza rodzinnego w pełni wykształconego często z dużym doświadczeniem. Praktycznie jest to powrót  do  dwustopniowych specjalizacji z tą różnicą, że dawniej specjalizacja pierwszego stopnia była poprzedzona minimum trzy letnim kształceniem zakończonym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Ponadto  nauczycielem lekarza stażysty powinien być doświadczony specjalista, a nie starszy o 2 lata kolega, który  sam nie ukończył procesu kształcenia.

Jeżeli w ten sposób Ministerstwo Zdrowia chce w krótkim czasie zwiększyć liczbę specjalistów, to znacznie lepszym sposobem byłoby nadanie tych uprawnień lekarzom posiadającym pierwszy stopień specjalizacji, którzy pracują w zawodzie wiele lat  mają dużą wiedzę i doświadczenie, które w pracy z pacjentami  jest wartością bezcenną.

W  przytoczonym wyżej projekcie ustawy zapisano  też  możliwości zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego  i Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu  Końcowego podczas ostatniego roku studiów medycznych, tj. na szóstym roku kierunku  lekarskiego 

i piątym roku kierunku lekarsko dentystycznego. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej  prowadzi to do skrócenia studiów medycznych i stwarza ryzyko ograniczenia realizacji programu studiów. Rok szósty na kierunku lekarskim i rok piąty na kierunku lekarsko – dentystycznym powinny być w pełni wykorzystane dla praktycznej nauki zawodu.

 

Prezes 

Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł Czekalski

 

Sekretarz

Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

lek. Mateusz Kowalczyk

dokumenty do pobrania: 
Data dodania: 26 Czerwiec 2019

Najnowsze wpisy

13 gru 2019

Łódzki OW NFZ zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne na dzień otwarty w sobotę 14 grudnia 2019 do siedziby ŁOW NFZ w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 56 sala na parterze, w godzinach 8 - 16.

12 gru 2019

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. W określonych przypadkach recepty będą jednak również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to...

11 gru 2019

Z uwagi na liczne sygnały, w tym pochodzące od indywidualnych lekarzy, wskazujące że system Elektronicznych Zwolnień Lekarskich posiada liczne wady techniczne i ulega częstym awariom, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyjaśnienia przyczyn tych problemów oraz wskazanie terminu, kiedy zostaną zlikwidowane.

Nasze serwisy