Kalendarium wydarzeń

 
Sierpień 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Rząd nie realizuje postulatów z "Porozumień Szumowskiego", dlatego 1 czerwca tysiące lekarzy z całej Polski wyszło na ulicę i wzięło udział w manifestacji w Warszawie, żeby pokazać determinację w walce o wzrost finansowania w ochronie zdrowia.

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Stanowisko Nr 5/VIII/2019

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi  stanowczo sprzeciwia się  propozycji  zapisania 

w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty  oraz niektórych innych ustaw z 31.05.2019r.  różnych mechanizmów skracających i spłycających proces kształcenia lekarzy specjalistów.

W projekcie ustawy zapisano umożliwienie zdawania obowiązkowego Państwowego Egzaminu Modułowego już  po pierwszym roku szkolenia.  Jego pozytywny wynik pozwoli kształcącym się lekarzom na podjęcie pracy na stanowisku lekarza specjalisty w otwartym lecznictwie  oraz  prowadzenie nadzoru nad pracą i kształceniem lekarzy stażystów. Nadanie tak dużych uprawnień  lekarzom, którzy zdali ten egzamin spowoduje, że lekarz, który otrzymał dyplom, odbył jeden rok stażu i pierwszy rok  kształcenia specjalizacyjnego będzie mógł samodzielnie decydować o zdrowiu i  życiu pacjenta. Lekarz ten  będzie  mógł konsultować np. lekarza rodzinnego w pełni wykształconego często z dużym doświadczeniem. Praktycznie jest to powrót  do  dwustopniowych specjalizacji z tą różnicą, że dawniej specjalizacja pierwszego stopnia była poprzedzona minimum trzy letnim kształceniem zakończonym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Ponadto  nauczycielem lekarza stażysty powinien być doświadczony specjalista, a nie starszy o 2 lata kolega, który  sam nie ukończył procesu kształcenia.

Jeżeli w ten sposób Ministerstwo Zdrowia chce w krótkim czasie zwiększyć liczbę specjalistów, to znacznie lepszym sposobem byłoby nadanie tych uprawnień lekarzom posiadającym pierwszy stopień specjalizacji, którzy pracują w zawodzie wiele lat  mają dużą wiedzę i doświadczenie, które w pracy z pacjentami  jest wartością bezcenną.

W  przytoczonym wyżej projekcie ustawy zapisano  też  możliwości zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego  i Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu  Końcowego podczas ostatniego roku studiów medycznych, tj. na szóstym roku kierunku  lekarskiego 

i piątym roku kierunku lekarsko dentystycznego. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej  prowadzi to do skrócenia studiów medycznych i stwarza ryzyko ograniczenia realizacji programu studiów. Rok szósty na kierunku lekarskim i rok piąty na kierunku lekarsko – dentystycznym powinny być w pełni wykorzystane dla praktycznej nauki zawodu.

 

Prezes 

Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł Czekalski

 

Sekretarz

Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

lek. Mateusz Kowalczyk

dokumenty do pobrania: 
Data dodania: 26 Czerwiec 2019

Najnowsze wpisy

20 sie 2019

Szkolenie dla lekarzy “Konopie medyczne w teorii i praktyce”, organizowane w dniu 23 września 2019 r. przez Spectrum Cannabis Polska pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi

20 sie 2019

Zapraszamy na spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych Akcją "Zdrowa Praca" w Okręgowej Izbie Lekarskiej przy Czerwonej 3 w Łodzi w najbliższą środę 21 sierpnia o godz.18.

5 sie 2019

W Klubie Lekarza w Łodzi przy ul. Czerwonej 3 odbędzie się w październiku, tradycyjnie jak co roku, powakacyjna Ogólnopolska Wystawa Fotograficzna Lekarzy tym razem pod hasłem - „Barwy świata” - realizację tego tematu pozostawiamy inwencji oraz wyobraźni lekarzy i lekarzy dentystów, chcących wziąć udział w Wystawie.

Nasze serwisy