Logowanie
Administratorem Państwa danych osobowych jest Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi z siedzibą w Łodzi (93-005) przy ul. Czerwonej 3. Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych osobowych, z którym można skontaktować się pod adresem e-mail: iod@oil.lodz.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w Polityce prywatności.
W § 19 pierwotnego rozporządzenia w tej sprawie (cyt): „wyrazy <12 miesięcy> zastępuje się wyrazami <24 miesiące>”. Jest to zatem chyba najkrótszy akt prawny tego typu, gdyż zawiera tylko jeden skromny paragraf (nie licząc paragrafu, który mówi o wejściu nowych przepisów w życie z dniem ogłoszenia, tj. 18 kwietnia br.). Jak tłumaczy Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia, zmiana jest podyktowana tym, że znaczna część lekarzy, uprawnionych do wystawiania recept, dysponuje nadal dużą liczbą druków, zgodnych z poprzednio stosowanym wzorem.
Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept z 13 kwietnia 2018 r., recepty starego wzoru, które stosowane był przed wejściem jego w życie ( tj. 18 kwietnia tegoż roku), mogły być w użyciu nie dłużej niż dwanaście miesięcy od daty ukazania się tego aktu prawnego, czyli do 17 kwietnia 2019 r. „Nowe” druki recept określają załączniki do wymienionego rozporządzenia: nr 6 - dla recepty Rp. i nr 7 - dla recepty Rpw. W przypadku recept Rp. (tzw. białych), główna zmiana polegała na modyfikacji rubryki dotyczącej osoby wystawiającej receptę, która w nowym wzorze zawiera informację: „Dane i podpis osoby uprawnionej” (wcześniej było: „Dane i podpis lekarza”). Z kolei z wzoru recept Rpw. usunięto pole: „Data realizacji od dnia”.
Jak widać, zmiany wprowadzone ostatnim rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept z kwietnia 2019 r., były raczej niewielkie, a ponieważ lekarze mają nadal spory zapas „starych” druków, ich obowiązywanie przedłużono o rok, do 17 kwietnia 2020 r.
(Opr. NS)
Na podstawie rozporządź ministra zdrowia:
- z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz.U. poz. 745, z późń. zm.),
- z 17 kwietnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U z 2019, poz. 718)