Król Maciuś
„Bo dorosłemu nikt nie powie: »Wynoś się«, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak – nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie” – pisał Janusz Korczak, lekarz pediatra, pisarz, pedagog i działacz społeczny na rzecz poprawy życia dzieci w międzywojennej Polsce.
Pod pseudonimem „stary doktor” prowadził przez kilka lat w radio cykl pogadanek na temat dzieci, które były całkowicie nowatorskim spojrzeniem na ich wychowanie, potrzeby i psychikę. Jego poglądy wywoływały tyle kontrowersji, że na skutek nacisku słuchaczy audycja musiała zostać zdjęta z anteny. Korczak napisał wiele poradników oraz książek dla dzieci, które nie są jednak pozycjami łatwymi do czytania, nawet dla osób dorosłych. Zainicjował i wydawał pismo „Mały Przegląd”, które współredagował z małoletnimi, prezentując również ich punkt widzenia. Prowadził domy dla sierot, był zwolennikiem emancypacji dziecka i poszanowania jego praw, z jednoczesnym zachowaniem zasad i jasnych reguł. Zapewne „najłatwiej jest wychowywać cudze dzieci”, ale Korczak całym swoim życiem udowodnił, że był wierny głoszonym ideałom.
Czerwiec to miesiąc dzieci i im poświęcamy w dużym stopniu ten numer pisma. Bardzo liczymy, że uda się stacjo-narnie zrealizować imprezę z okazji Dnia Dziecka – planujemy ją na niedzielę 13 czerwca w izbowych ogrodach. Byłaby to pierwsza po pandemii impreza przy Czerwonej, symbolizująca być może nowy początek.
Część dziecięcą w obecnym numerze otwieramy rozmową z prof. Krzysztofem Zemanem, kierownikiem Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w ICZMP o objawach zespołu pocovidowego u dzieci (s. 9). Polecam również artykuł dr n. med. Mirosławy Kuchciak-Brancewicz z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologii, UM w Łodzi, o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt (s. 11). Natomiast aspekty prawne w relacjach lekarz–dziecko omawia w obszernym materiale radca prawny ORL, Paweł Lenartowicz (s. 25). Wszystkich lekarskich rodziców powinien zainteresować też materiał ekspercki o tym, jak uczyć dzieci oszczędzać środki pieniężne (s. 26).
Drugim obszernym tematem tego numeru jest sprawa wynagrodzeń lekarskich. Problem ten był omawiany m.in. podczas dwóch spotkań i konferencji prasowych, które odbyły się w drugiej połowie maja w Izbie Lekarskiej w Łodzi z inicjatywy prezesa Pawła Czekalskiego z udziałem przedstawicieli OZZL – Łódź oraz łódzkich parlamentarzystów (s. 6).
Na koniec przypominam o toczących się korespondencyjnych wyborach samorządowych. Wszyscy członkowie OIL w Łodzi powinni otrzymać już listy z informacją o przydzieleniu ich do konkretnego rejonu wyborczego. Do 15 czerwca jest czas na ewentualną zmianą takiego rejonu. Więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie
www.oil.lodz.pl w zakładce „Wybory”.